Xi
Ponad 100 000 dostępnych
książek i gier planszowych
Najlepsze ceny
i liczne promocje
Tania, szybka
i bezpieczna wysyłka
14 dni na zwrot
produktu
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 384
Serie: Poza serią

Kup w zestawie:

Chamstwo. Poza serią
5/5
31,19 zł 49,90 zł
3 produkty
wartość produktów w zestawie:
94,80 zł
59,25 zł
oszczędzasz 35,55 zł (38%)
-37%

49,90 zł

31,19 zł

oszczędzasz 18,71 zł (37%)

Dostępność 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Kurier UPS 11,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 9,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł
Paczka w Ruchu 6,99 zł

Opis

Książka "Chamstwo" to studium świata, który odszedł w niepamięć, ale wpłynął na pokolenia najliczniejszych mieszkańców Polski – tej, która była potężna, tej upadającej i tej pod zaborami. Myśląc o Rzeczpospolitej zapominamy często o masach chłopskich, które – w przeciwieństwie do magnaterii, szlachty czy nawet mieszczan – nie zaznały wspaniałości złotych lat państwa polskiego.

"Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy”. Kiedy spoglądamy na historię niewolnictwa, najczęściej myślimy o Stanach Zjednoczonych i tamtejszym wyzyskiwaniu ludności pochodzenia afrykańskiego. Rzadko kiedy pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek, którzy są przykładem niewolnictwa w Europie. Bo jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze z służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności.

Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza "ojczyzna pańszczyzna”.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarne książka "Chamstwo" stanowi monografię na temat zjawisk społecznych, ekonomicznych i kulturowych, dotyczących życia polskich chłopów pańszczyźnianych. Odziera z romantyzmu ich życie, które było podporządkowane panom i niewiele dla nich warte, jeśli nie liczyć aspektów ekonomicznych. Warto przypatrzeć się tej – często pomijanej – grupie społecznej.

Kacper Pobłocki – urodzony w 1980 roku doktor nauk humanistycznych, antropolog, społecznik. Od 2015 pracuje w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem publikacji z zakresu antropologii i socjologii miasta, za książkę "Kapitalizm. Historia krótkiego trwania" otrzymał nagrodę Economicus, a napisana wspólnie z Lechem Merglerem i Maciejem Wudarskim książka "Anty-bezradnik przestrzenny" otrzymała Nagrodę im. Jerzego Regulskiego.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 2996666
Tytuł Chamstwo. Poza serią
Autor Kacper Pobłocki
Wydawnictwo Czarne
Język wydania polski
Język oryginału polski
Liczba stron 384
Data premiery 2021-05-12
Rok wydania 2021
Wymiary produktu [mm] 1570 x 2370 x 280
Okładka Twarda, Twarda
Cena detaliczna 49,90 zł
Nasza cena 31,19 zł
Powiązane tematy: Nowości
Serie: Poza serią

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1
DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Czaso S.

4/5
| 31-07-2021
Historia, jaką znamy ze szkół, prezentuje zazwyczaj losy tych, którzy w danej społeczności byli najważniejsi, jednak stanowili niewielki jej ułamek. Natomiast książka Chamstwo Kacpra Pobłockiego opisuje losy tych, którzy stanowili jej większość. Pokazuje, jak wyglądało trzysta lat życia chłopów pańszczyźnianych na ziemiach polskich. Przeciętny obywatel zna to hasło tylko ze wzmianek o feudalizmie i jeszcze bardziej lakonicznym fakcie uwłaszczenia.

Autor szczegółowo opisuje, jak wyglądały ustroje dawnej Europy i Polski. Bezkompromisowo rozprawia się z mitem o pełnej chwały Rzeczypospolitej szlacheckiej, w której chłopi stanowią jedynie tajemnicze, monolityczne tło. W rzeczywistości struktura społeczna okazała się być znacznie bardziej skomplikowana, a jej konkretne grupy i ich tożsamość różnorodna. W uproszczonej wersji historii chłopi pracowali dla panów, buntowali się, a w końcu doczekali się uwłaszczenia. W Chamstwie ich rola zostaje wreszcie nazwana po imieniu. Byli niewolnikami. Stosowano wobec nich przemoc (gdyż „byli z natury leniwi”) oraz dotkliwe kary za najdrobniejsze przewinienia. Bat i szubienica stały się elementem codzienności. Chłopi stanowili dla panów część majątku, coś, czym mogą się poszczycić. Panowało także przekonanie, że dobre traktowanie sprawi, iż zaczną oni marzyć o uwolnieniu i wzniecać bunty.

Oprócz przemocy fizycznej i wszystkich jej skutków Kacper Pobłocki bierze też na warsztat problem patriarchalizmu i tego, jak na stałe zakorzenił się w kulturze. Każdy z omawianych problemów i wydarzeń przedstawiony jest jako proces, który postępował przez lata, a nawet wieki. I jest to ogromny plus, bo oprócz solidnej dawki faktów otrzymujemy pełny kontekst wydarzeń.

Ela J.

5/5
| 26-05-2021
Niezwykle trudna i niewygodna lektura zwłaszcza dla tych, którzy lubią patrzeć na historię państwa polskiego wyłącznie z jednej perspektywy. Kacper Pobłocki, bazując na bogatym materiale źródłowym oraz wiedzy antropologicznej ujawnia całą brzydką i okrutną prawdę na temat życia chłopa pańszczyźnianego.

Lukasz R.

4/5
| 25-05-2021
Ciężka, brutalna, odczłowieczona. Taka właśnie była służba u polskiego pana. I choć nie każdy chce przyjąć to do wiadomości również historia Polski ma swoje czarne karty. Warsztat i doświadczenie naukowe pana Pobłockiego sprawiają, że mimo trudnego tematu książka wciąga i czyta się płynnie. Polecam

Waldemar U.

5/5
| 23-05-2021
„Chamstwo” Pobłockiego bije między oczy i nie daje o sobie zapomnieć jeszcze długo po zamknięciu ostatnich kart książki. Autor dokonuje gruntownej wiwisekcji realiów niewolniczej pracy i życia chłopów w pańskich wsiach i dworach. Nie jest to lekka pozycja do czytania dla rozrywki, lecz niewątpliwie warta poświęconego czasu.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
9 Sierpień, Poniedziałek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier InPost
czas dostawy
10 Sierpień, Wtorek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier UPS
czas dostawy
9 Sierpień, Poniedziałek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
10 Sierpień, Wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
10 Sierpień, Wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
10 Sierpień, Wtorek
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Paczka w Ruchu
czas dostawy
10 Sierpień, Wtorek
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
9 Sierpień, Poniedziałek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne

Produkty od Autora:

Ładowanie...