Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii (Brian Porter-Szucs) - tantis.pl
Xi
Niedostępny
InPost Paczkomat® 24/7 12,99 zł
Orlen Paczka 8,99 zł
Kurier DPD 12,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 12,99 zł
Kurier InPost 14,99 zł
Pocztex Kurier 10,99 zł
Pocztex - punkty odbioru 10,99 zł

Opis

Od dzieciństwa wpaja nam się, szczególnie za pomocą historii i literatury w szkole, że Polska jest na mapie świata miejscem wyjątkowym. Wybrańcem narodów, cierpiącym za miliony. Ta mesjanistyczna wizja kraju jest później wielokrotnie powielana w obrazach, filmach, sztukach. Przesiąknięci tym mitem z trudem patrzymy na sprawy ojczyste z dystansem, puchniemy od dumy, często niestety, sztucznie napompowanej.

Brian Porter-Szucs, amerykański profesor o polskich korzeniach przygląda się Polsce w sposób obiektywny, na chłodno. Nie ocenia ideologicznie, patrzy z różnych perspektyw i zamiast dać się porwać romantycznym nurtom, opiera się na faktach. W tej serii wykładów serwuje odbiorcom gorzką do przełknięcia pigułkę – oto okazuje się bowiem, że Polska nie jest ani wspaniała ani straszna, ale po prostu… zwyczajna. Podobnie jak inne kraje, nie pozostawiona w próżni, ale ulegająca różnym prądom intelektualnym i procesom historycznym.

Dekonstrukcja historycznego mitu u Szucsa odbywa się za pomocą przystępnego języka. Zamiast klisz i skrótów myślowych otrzymujemy poszukiwanie szerokiej analogii, metodyczne tłumaczenie zawiłości i kontekst dodatkowych lektur. Nie bez znaczenia pozostaje zapewne fakt, że autor uczy historii Polski amerykańskich studentów.

Już w pierwszym rozdziale otrzymujemy przysłowiowy kubeł zimnej wody: Szucs stwierdza, że zabory nie zaszkodziły narodowi polskiemu w takim stopniu, jak się powszechnie sądzi, ponieważ przynajmniej do 1830 roku, naród polski nie istniał w takim sensie, w jakim go dzisiaj rozumiemy. Pod wątpliwość zostaje poddany szkolny fakt „wykuty” na pamięć, że Mieszko I i chrzest stanowią początek Polski, a wiedza o powstaniu listopadowym zostaje wywrócona do góry nogami: „Powstanie, które wybuchło w 1830 roku, nie było reakcją na ucisk narodowy - powodem było to, że Mikołaj I nie podporządkował się zasadom monarchii konstytucyjnej. Znaczące, że polscy żołnierze podczas tej wojny jako pierwsi użyli słynnego dziś hasła "Za wolność naszą i waszą", wypisanego na sztandarach po jednej stronie po polsku, po drugiej - po rosyjsku, by pokazać, że walczą w imię ogólnej politycznej zasady, a nie swoich partykularnych praw”.

„Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii” Briana Porter-Szucsa w brawurowy sposób wyjmuje z oka odbiorcy szkiełko stereotypu, przez które postrzegał historię Polski. Tego nie dowiecie się w szkole.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 2966070
Tytuł Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii
Autor Brian Porter-Szucs
Wydawnictwo Filtry
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Liczba stron 608
Data premiery 2021-02-24
Rok wydania 2021
Wymiary produktu [mm] 240 x 170 x 42
Okładka okładka twarda
Waga Produktu [kg] 0.99
Cena detaliczna 59,90 zł
Nasza cena 44,49 zł
Powiązane tematy: Prezent na walentynki dla niego, Walentynki

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Stanisław L.

Klient zweryfikowany

5/5
| 20-02-2022 | Recenzja zweryfikowana
Zależy od zainteresowań, warto przeczytać. Inne spojrzenie na naszą historię.

Zbigniew S.

Klient zweryfikowany

5/5
| 17-05-2021 | Recenzja zweryfikowana
Co o nas Polakach piszą inni? Jak nas widzą na przestrzeni wieków i dzisiaj?
Wielki, ale trzeźwy przyjaciel Polski Brytyjczyk Norman Davies w swych historycznych opracowaniach ocenia nas na tle Europy raczej dobrze, Amerykanie L. Olson i St. Cloud w wydanym w 2004 r głośnym dziele "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski" - tylko dobrze. A tu profesor Uniwersytetu w Michigan, badacz historii Polski Brian Porter-Szucs proponuje nam najnowszą z poświęconych naszym dziejom książkę od tytułem dla wielu zapewne bulwersującym - "Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii.
Rzecz pisana oczywiście bez emocji. Oczywiście prezentowane opinie uargumentowane rzeczowo, często wręcz matematycznie. I oczywiście nie wszystko w treści książki jest dla wielu przyjemne. Choćby to sformułowanie o nas -"całkiem zwyczajny kraj"... Tym bardziej polecałbym przeczytanie zarówno tym, którzy po lekturze książki będą "za" i tym, co będą przeciw. Cytując klasyka, dobrze jest "popatrzeć na siebie tak, jak się patrzy na obce nam rzeczy, bo jesteś tylko jedną z rzeczy wielu ..." Tak, Polska wiele przeszła, ale wielu innych w świecie miało podobnie, a nieraz gorzej. Kontynuując kwestię "narodowej martyrologii" autor zwraca uwagę na dość nieoczywistą dla wszystkich prawdę - naród nie cierpi, cierpią zawsze ludzie.
I jeszcze sprawa poczucia narodowej tożsamości (odrębności) Było takie galicyjskie powiedzenie - Sto lat temu i Kraków, i Debreczyn były w jednym państwie. I komu to przeszkadzało ? Okazało się, że jednak - Czechom, Słowakom, Rumunom, Polakom ... Adekwatnie rzecz się miała z Ukraińcami, Litwinami czy Białorusinami, dlatego II Rzeczpospolita nie mogła być I (Pierwszą) A "Trzecia" ani "Drugą", ani "Czwartą".
A podsumowując całość poruszonych zagadnień - od Mieszka po dzisiejsze rządy PIS-u - przytoczę samego autora - "Polska nie jest ani zbiorową męczennicą, ani zbiorowym czarnym charakterem. Polska to grupa ludzi, którzy byli zmuszeni przez ostatnich kilka wieków zrozumieć zmieniający się świat"
Mądra książka na dzisiejsze czasy.

Justyna B.

Klient zweryfikowany

5/5
| 27-04-2021 | Recenzja zweryfikowana
Wreszcie o historii Polski bez martyrologii i z różnych punktów widzenia.

Sandra M.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 11-03-2021 | Recenzja zweryfikowana
Książkę „Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii „ najpierw przeczytałam ja, potem przeczytał mąż , a teraz czyta moja siostra i szczerze, wszyscy jesteśmy zachwyceni. Fajna książka i w zasadzie pierwsza tego autorstwa, jaka trafiła na naszą półkę, już nie możemy doczekać się kolejnych książek p. Briana, a tymczasem ten tytuł bardzo mocno polecamy.

Bernadeta I.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 06-03-2021 | Recenzja zweryfikowana
Książka „Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii „ to moje najnowsze odkrycie i zarazem lektura, która umiliła mi kilka minionych wieczorów. Fajnie napisana i bogato zilustrowana. Już sama piękna okładka zachęca do lektury. Polecam ją każdemu, nawet jeżeli na co dzień jesteś bardziej zwolennikiem innego gatunku literackiego. Spodoba Ci się ta książka, gwarantuję J

Monika L.

Klient zweryfikowany

5/5
| 27-02-2021 | Recenzja zweryfikowana
Kiążka jest niezmiernie interesująca aczkolwiek tylko dla osób które chętnie i ze zrozumieniem czytają literaturę faktu. Nareszcie pozycja, która bardzo obiektywnie pokazuje naszą historię.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomat® 24/7
czas dostawy
9. czerwca, piątek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
9. czerwca, piątek
przedpłata
8,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
9. czerwca, piątek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
17,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
9. czerwca, piątek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier InPost
czas dostawy
9. czerwca, piątek
przedpłata
14,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Pocztex Kurier
czas dostawy
9. czerwca, piątek
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
15,99 zł
Pocztex - punkty odbioru
czas dostawy
9. czerwca, piątek
przedpłata
10,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
9. czerwca, piątek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...