Xi

Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce

Reforma rolna, czyli wywłaszczenie wielkich właścicieli ziemskich i przekazanie części ziemi chłopom, przeprowadzona latach 1944?1945 to jedno z najsłabiej zbadanych wydarzeń w powojennej historii Polski. W czasach PRL próbowano przede wszystkim udowodnić, jak bardzo polepszyła sytuację chłopów i robotników rolnych. Po 1989 roku ukazały się liczne wspomnienia ziemian, opisujące proces wywłaszczeniCzytaj więcej

  • Wydawnictwo: Czarne
  • Data premiery: 2022-01-26
  • Okładka: miękka
  • Liczba stron: 392
  • Wymiary: 230 x 156
Reforma rolna, czyli wywłaszczenie wielkich właścicieli ziemskich i przekazanie części ziemi chłopom, przeprowadzona latach 1944?1945 to jedno z najsłabiej zbadanych wydarzeń w powojennej historii Polski. W czasach PRL próbowano przede wszystkim udowodnić, jak bardzo polepszyła sytuację chłopów i robotników rolnych. Po 1989 roku ukazały się liczne wspomnienia ziemian, opisujące proces wywłaszczenia, a publikacje dotyczące wsi skupiły się na okresie późniejszym, zwłaszcza na chłopskim oporze wobec kolektywizacji i na społecznych konsekwencjach funkcjonowania PGR-ów. Książka Anny Wylegały wypełnia tę lukę i wpisuje się w obecny trend szerszego zainteresowania historią przez pryzmat losów zwykłych ludzi. Odpowiada na pytanie, jakim doświadczeniem była reforma rolna dla poszkodowanych, czyli ziemian, dla tych, którzy z niej skorzystali, a zatem służby folwarcznej i bezrolnych chłopów, a także rzeszy mniej lub bardziej zaangażowanych świadków. Autorka przygląda się również konkretnym miejscom i społecznościom: dworom, które po 1945 roku zamieniono na biura spółdzielni, mieszkania dla kierowników PGR-ów, przedszkola, świetlice, domy dziecka i ośrodki zdrowia; wsiom, w których na skutek podziału pańskiej ziemi zmieniła się struktura przestrzenna, hierarchia społeczna, tradycje i życie codzienne. Jest to również opowieść o tym, jaka jest pamięć o reformie ? wśród potomków chłopów i potomków ziemian, jakie są współczesne postawy wobec dawnego dworskiego i ziemiańskiego dziedzictwa oraz jak funkcjonuje dzisiaj podworska przestrzeń. ?Powojenna reforma rolna to jedno z najważniejszych wydarzeń całego XX wieku w Polsce. Pamięć o niej trwa do dzisiaj. Nie była ?prześnioną rewolucją?. Poprzedził ją wielki strach przed barbarzyńcami ze Wschodu, którzy odbiorą ziemię. Jej skutki okazały się przełomowe: zagłada ziemiaństwa i zmiany struktury własności na polskiej wsi. Emocjonalnie niepewność, strach, ale też nadzieje na poprawę losu. To wszystko odnajdziemy w świetnie napisanej książce Anny Wylegały.? Marcin Zaremba, autor ?Wielkiej trwogi?
Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3200748
Tytuł
Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
392
Data premiery
2022-01-26
Rok wydania
2022
Wymiary produktu [mm]
230 x 156
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.5
Długość
230
Głębokość
230
Wysokość
156
Nasza cena
26,49 zł
Zobacz więcej
Recenzje
3,0/5
1 recenzja
  • 5
    0
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Paweł K. Klient niezweryfikowany
    3.0
    2022-06-07
    Autorka odkrywczo zrywa z niekwestionowanym dotąd poglądem o istnieniu na polskiej wsi inteligencji wiejskiej. Stanowczo przeciwstawia ziemiaństwo - inteligencji miejskiej. Chociaż samo ziemiaństwo twierdziło, że zasadniczą część polskiej inteligencji okresu międzywojennego stanowiło właśnie ziemiaństwo - ale nie każdy ziemianin zaliczał się do inteligencji (autorka nie dotarła do takich opracowań jak np. Ziemiaństwo w pracy społecznej: praca zbiorowa pod kier. Stanisława Miklaszewskiego, Rada Naczelna Organizacji Ziemiańskich, Warszawa 1929). Widać dwory jako ostoja kultury, tradycji, patriotyzmu (co autorka sama podkreśla) - nie były inteligenckie. Pewnie nie zmieniał tego również fakt, że bogaci chłopi, np. gburowie, posyłali swoje dzieci do tych samych szkół, do których posyłało je ziemiaństwo, a każdego roku uczelnie wyższe, nie tylko rolnicze (pod zaborami i w Polsce) kończyło setki ziemian. Skoro na wsi w latach 30-tych XX w. mieszkało 75% społeczeństwa, to w miastach już chyba tylko inteligencja zamieszkiwała... Gdzie tam robotnicy, bezrobotni, drobnomieszczaństwo, wszelkiej maści wytwórcy i rzemieślnicy bez wyższego wykształcenia... Gdzie tam ojciec Prusa - dworski ekonom, gdzie tam rodzice Orzeszkowej, którzy wydzierżawili swój majątek... Prus i Orzeszkowa - może tak, ale wpierw musieli się wykorzenić - z tych braków inteligencji wiejskiej. Gdzie tam ojciec Żeromskiego - dzierżawca folwarków... Widać jak się było ze wsi, to się było "ze wsi". Bo może i racja, że "człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka, to już nie".
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 2. kwietnia, wtorek
0,00 zł
3200748
Ładowanie...