Autorzy znakomicie przyjętej przez młodych czytelników książki "Pszczoły i drzewa" powracają z kolejną publikacją! Przed Tobą "Brud. Cuchnąca historia higieny" - niezwykłe źródło informacji na temat historii higieny osobistej - zarówno od strony naukowej, jak i tej związanej z obyczajowością, religią i myśleniem magicznym.
Mówi się, że toaleta to miejsce, gdzie "nawet król chodził piechotą". Ale czy wiesz, dokąd konkretnie udawał się sam Król Słońce? Co tak naprawdę skrywała ptasia maska Doktora Dżumy? Jakie zastosowania kosmetyczne miały pijawki i czy wykonując make-up można narazić się na utratę życia? Gdzie zażywano kąpieli w czasach starożytnych, a gdzie w wiekach średnich? Czy na stacji kosmicznej można wygodnie się umyć?
Codzienna kąpiel, mycie zębów i czesanie włosów są dla nas tak rutynowymi czynnościami, że poza łazienką na ogół nie poświęcamy im zbyt wielu myśli. Historia brudu i czystości jest tymczasem pełna zaskakujących ciekawostek i fascynujących faktów, z których często nie zdajemy sobie sprawy!
Popularyzacja zwyczajów higienicznych w rozwiniętych społeczeństwach przyczyniła się do ogromnego rozwoju medycyny, zmniejszenia częstotliwości występowania wielu chorób i wydłużenia średniego czasu życia. Muszle klozetowe czy środki czystości, z których korzystamy każdego dnia, są w istocie jednymi z najważniejszych wynalazków w dziejach. Piotr Socha i Monika Utnik-Strugała wykazują ich znaczenie dla postępu naszej cywilizacji i śledzą zmiany, jakie dokonywały się w kwestiach higienicznych na przestrzeni wieków. Wszystko to opowiedziane z ogromną erudycją i poczuciem humoru, okraszone ilustracjami w barokowym stylu, które dostarczają dodatkowej frajdy z lektury.
"Brud. Cuchnąca historia higieny" to popularnonaukowa książka dla dzieci, która poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć na świat z innej niż dotychczas perspektywy. Bo czy wiesz, że gdy w Europie powszechnie przyjętym zwyczajem było opróżnianie nocników przez okna na ulice, w Chinach od dawna korzystano ze spłukiwanych klozetów?
Dla pierwszych chrześcijan brud był powodem do dumy jako wyraz ascetycznej pobożności. Pierwsi Portugalczycy, którzy przybyli do wybrzeży Japonii, zadziwili tubylców nie tylko samą swoją obecnością, ale i przerażającym wręcz zaniedbaniem. Pod efektownymi perukami barokowych piękności lęgły się wszy i myszy, a częste mycie rąk jest wynalazkiem współczesności. Takich ciekawostek czeka na Ciebie jeszcze więcej - sprawdź i daj się zaskoczyć!