Xi

W książce "Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów" Gabor Mate - kanadyjski lekarz węgierskiego pochodzenia specjalizujący się w badaniu i leczeniu uzależnień - przygląda się epidemii nałogów trawiących współczesne społeczeństwa. Odpowiada przy tym na pytanie, dlaczego jesteśmy tak podatni na uzależnienia, oraz wskazuje, co jest potrzebne, aby wyrwać się z ich więzów.

Opierając się na swoim dwudziestoletnim doświadczeniu jako lekarza psychiatry oraz przełomowej pracy z uzależnionymi we wschodniej dzielnicy Vancouver, Gabor Mate radykalnie zmienia nasze rozumienie tego trudnego i często nie do końca rozumianego zagadnienia. Autor przyjmuje holistyczne podejście i przedstawia uzależnienie nie jako ukryte, patologiczne zjawisko występujące wśród życiowych nieszczęśników lub ludzi o słabej woli, ale jako ważną płaszczyznę funkcjonowania społeczeństwa i wynik złożonej relacji między osobistymi historiami, rozwojem emocjonalnym i neurologicznym, chemią mózgu oraz dostępnością narkotyków.

Książka "Bliskie spotkania spotkania z uzależnieniem" to podróż do świata tytułowych "głodnych duchów". Autor prezentuje dramatyczne historie swoich pacjentów uzależnionych od narkotyków - w tym szczere, bezkompromisowe wyznanie o własnych skłonnościach. Jednocześnie przedstawia syntezę badań nad uzależnieniami, rozwojem mózgu i osobowości, dzieląc się śmiałymi spostrzeżeniami i nowatorskimi odkryciami.

Proponując panoramiczne, współczujące i bardzo intymne spojrzenie na skomplikowaną naturę uzależnień, Gabor Mate przeciwstawia się powszechnie panującym poglądom traktującym nałóg jako chorobę genetyczną czy indywidualną porażkę moralną. Odważnie krytykuje współczesną politykę zdrowotną i społeczną oraz wymiar sprawiedliwości traktujący uzależnienia oraz osoby przez nie dotknięte w sposób co najmniej wątpliwie uczciwy i gwarantujący realną pomoc. Autor skłania się ku twierdzeniu, że nałogi są przypadkiem, w którym rozwój przebiegał nieprawidłowo.

"Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów" nie udaje jedynego słusznego poradnika samopomocy - zamiast tego Gabor Mate opowiada się za dokładnym, empatycznym samozrozumieniem jako pierwszym krokiem do uzdrowienia i uleczenia swojego życia. To niezwykła książka, w której autor w odważny, mądry i głęboko etyczny sposób łączy osobiste z globalnym, duchowe z medycznym, psychologiczne z politycznym.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Dostawa i płatność

O Autorze


3141015
Ładowanie...