"Blask średniowiecza" to książka wybitnej, cenionej na całym świecie francuskiej mediewistki, Régine Pernoud. Absolwentka paryskiej École nationale des chartes (elitarnej francuskiej szkoły wyższej prowadzącej studia w zakresie nauk historii, paleografii i archiwistyki), wieloletnia kustoszka w Archives Nationales w Paryżu swoją pracę pisarską związaną ze średniowieczem rozpoczęła, gdy po raz pierwszy odkryła epokę powszechnie uchodzącą za bardzo mroczną. Autorka w swoich licznych pracach polemizowała z tą mroczną legendą. "Blask średniowiecza", jedna z jej pierwszych książek, która powstała w roku 1944, stanowi wnikliwe, przystępne i inspirujące wprowadzenie tematyczne do obfitej kariery literackiej i popularyzatorskiej Pernoud, wyróżnionej prestiżowymi nagrodami.
O czym jest książka "Blask średniowiecza"?
"Blask średniowiecza" Régine Pernoud opowiada nie tylko o istocie średniowiecza jako takiego, ale także spotkaniu wybitnej autorki z tą epoką. Słynna francuska mediewistka opowiada o swoich własnych spotkaniach i olśnieniach związanych z badaniami nad okresem w historii Europy trwającym od V do XV wieku - od upadku cesarstwa zachodniorzymskiego do renesansu i wielkich odkryć geograficznych. Przypomina, że w jej czasach każdy absolwent liceum czy studiów wyższych z zakresu humanistyki klasycznej wręcz nosił w sobie przekonanie o mroku średniowiecza. Wspomina, że podczas z zajęć z literatury pięknej i historii wkładano studentom do głów solidny arsenał gotowych sądów, które kazały postrzegać uczniów Tomasza z Akwinu jako głupców, a budowniczych opactwa Le Thoronet jako barbarzyńców. Pernoud dokonała własnych odkryć, których nigdy by nie podejrzewała - tak powstał cały szereg dzieł przybliżających i odkłamujących problematykę kultury średniowiecznej z niniejszą publikacją na czele.
"Blask średniowiecza" - opinie
Książka "Blask średniowiecza" przełamuje tendencyjne myśleniu o średniowieczu jako czymś zacofanym i prymitywnym. Mierzy się z często nonsensownymi wręcz stereotypami o "mrokach", "ponurościach", "ciemnościach" epoki przeciwstawianej twórczemu i radosnemu odrodzeniu, które przyszło o wiele później. Tymczasem właśnie tam, w średniowieczu, możemy znaleźć źródła tożsamości naszego kontynentu i zagubione idee Europy. Régine Pernoud prowadzi czytelników przez ten pozorny mrok i udowadnia, że średniowiecze w istocie kryje sobie blask, który warto odkryć i znaleźć w nim ogrom inspiracji.