Xi
 » Książki  » Nauki społeczne i humanistyczne  » Psychologia, socjologia

Autyzm po polsku
Alina dwa lata spędziła zamknięta w domu z synem. Na spacery wychodzili wieczorem, gdy ulice pustoszały. Pięcioletnia Kinga nie jadła, bo faktura pokarmów wywoływała u niej wstręt, więc zdiagnozowano u niej anoreksję. Piotr nie reagował, gdy chłopcy w szkole go obrażali, bili i okradali. Myślał, że tak ma być, w końcu to on jest dziwny.
Autyzm w Polsce to lata walki z systemem, niezrozumieniem i brakiem właściwej diagnozy. Monika Szubrycht, dziennikarka i matka dziecka w spektrum autyzmu, oddaje głos osobom autystycznym, ich bliskim oraz specjalistom, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Rodzice osób w spektrum autyzmu opowiadają o trudnej codzienności. Doświadczeni specjaliści pokazują, jak pracować z osobami ze spektrum autyzmu, by wesprzeć ich w rozwoju. Osoby neuroatypowe opisują swoje doświadczenia w świecie, który nie rozumie ich potrzeb. Zebrane w książce opowieści, często niełatwe, ale też niejednokrotnie optymistyczne, niosą nadzieję na zmiany w systemie i mentalności otoczenia.
Wśród osób w spektrum autyzmu są artyści, lekarze, prawnicy, terapeuci, pracownicy naukowi. Spotykamy ich na co dzień i nawet nie wiemy, że są w spektrum autyzmu. Skończmy zatem ze sztucznym podziałem na dwa światy wszyscy żyjemy w tym samym. Znajdzie się w nim miejsce dla każdego. Wystarczy się trochę przesunąć.
Monika Szubrycht
Głęboko humanistyczne, mądre i poruszające rozmowy z osobami, którym temat autyzmu jest bliski tak jak mi rodzicami, osobami w spektrum autyzmu i specjalistami. Na taką książkę czekałam!
Joanna Grochowska, wiceprezeska Fundacji Synapsis
Książka Moniki Szubrycht to zbiór niezwykle poruszających rozmów: z rodzicami osób z autyzmem, specjalistami oraz samorzecznikami. Ogromną wartością tej pozycji jest jej różnorodność indywidualne spojrzenia, przeżycia i wnioski pozostawiają w czytelniku więcej pytań niż odpowiedzi. I to jest w niej najcenniejsze ukazanie całego spektrum doświadczeń związanych z autyzmem bez drogi na skróty. To książka dla każdego, kto chciałby zobaczyć autyzm od środka, oczami osób, które mają nam wiele do powiedzenia, a nie zawsze mogą być wysłuchane. Lektura obowiązkowa, którą czyta się jednym tchem.
Ewa Łukowska, psycholożka, terapeutka, Fundacja Pomoc Autyzm
Autyzm. Bliski daleki świat otwiera przed czytelnikiem drzwi do prawdziwego świata autyzmu, a każdy rozdział pozwala oswoić się z innym wymiarem spektrum. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzieli się autorka, pomoże odczarować tajemniczą osobliwość autyzmu i budować świadome rozumienie tego, czym jest neuroróżnorodność. Joanna Jakś, Fundacja Prodeste
Monika Szubrycht z wykształcenia polonistka, dziennikarka, neurologopedka. Dwukrotna laureatka Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz specjalistyczny (2017 i 2018) oraz nagrody głównej w kategorii Twórca szczególnie wrażliwy na Festiwalu Wrażliwym w Gdyni (2019). Wykładowczyni Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji, na którym prowadzi zajęcia dotyczące spektrum autyzmu. Autorka wywiadu rzeki z dr Moniką Wasilewską Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

/5
Jak działają recenzje?

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Dostawa

3245107
Ładowanie...