Viktor E. Frankl (0 produktów)

Viktor Emil Frankl to austriacki psychoterapeuta i psychiatra. Był więźniem nazistowskich obozów zagłady. Zasłynął jako autor książek o tematyce psychologicznej, takich jak „Wola sensu” czy bestseller „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Żył w latach 1905-1997.

Urodził się w Wiedniu w rodzinie żydowskich urzędników. Kształcił się na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie uzyskał tytuł doktora filozofii oraz profesora neurologii i psychiatrii. Był również profesorem logoterapii na American International University w Stanach Zjednoczonych.

Początkowo fascynował się naukami Freuda, jednak później został zwolennikiem filozofii egzystencjalnej. Przed wybuchem II wojny światowej stworzył własne założenia na temat logoterapii i analizy egzystencjalnej, zyskując miano twórcy tzw. trzeciej szkoły wiedeńskiej.
W czasie okupacji był przetrzymywany wraz z rodziną w obozach koncentracyjnych Theresienstadt, Dachau i Auschwitz, gdzie stracił wszystkich bliskich. Przeżyta trauma dawała o sobie znać w jego licznych publikacjach, w tym bestsellerowej książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.
Po wojnie został dyrektorem w wiedeńskiej poliklinice neurologicznej. W 1994 roku uzyskał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Karola w Pradze i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Bibliografia Frankla:
Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii;
Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu;
Człowiek w poszukiwaniu sensu;
Psychoterapia dla każdego;
Człowiek cierpiący;
Psycholog w obozie koncentracyjnym;
Nieuświadomiony Bóg.
Ładowanie...