Xi

Kategorie

Zakres cenowy


Ocena

Paul Gillon

 (0 produktów)

Przykro nam, ten autor Paul Gillon nie posiada żadnych dostępnych produktów

Paul Gillon

Paul Gillon (ur. 1926, Paryż; zm. 2011, Amiens) był francuskim scenarzystą i rysownikiem komiksowym. Największą popularność przyniosła mu stworzona w duecie z Jean-Claude'm Forestem seria "Rozbitkowie czasu".

Dorobek artystyczny Gillona obejmuje znacznie więcej publikacji, jednak nie ukazały się one do tej pory w polskim przekładzie. Są wśród nich cykle "Lynx Blanc", "Jérémie", czy kolejna produkcja we współpracy z Forestem - "L'echo des savanes". Artysta nie ograniczał się do jednej konwencji, tematyki ani ciężaru gatunkowego: w jego dorobku znajdują się zarówno komiksy erotyczne ("La Survivante", "Jéhanne") jak i rysunkowe przedstawienie historii socjalizmu we Francji, opatrzone wstępem przez samego François Mitterranda.

Urodzony i wychowany w Paryżu - światowej stolicy kultury - Gillon rozważał różne ścieżki rozwoju zawodowego, pozostając przy tym wiernym swojemu zacięciu artystycznemu. Interesował się modą, teatrem, kinem, zaś zwrotu w stronę sztuki komiksu dokonał właściwie na drodze przypadku.

Jak to nieraz bywało, zbieg okoliczności stał się początkiem pięknej kariery. Prace Paula Gillona mają stałe miejsce w komiksowym kanonie XX wieku, zaś sam autor w 1982 został uhonorowany Grand Prix de la ville d'Angoulême - najbardziej prestiżową nagrodą branżową komiksu franko-belgijskiego.

Ładowanie...