Joanna Olech (0 produktów)

Joanna Olech to polska graficzka, pisarka i krytyk literacki. Rozgłos zdobyła dzięki swojej debiutanckiej książce dla dzieci „Dynastia Miziołków”.

Na świat przyszła w Warszawie w roku 1955. W rodzinnym mieście ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. W 1994 roku wydała pierwszą książkę dla dzieci „Dynastia Miziołków”. Tytuł ten przyniósł jej rozpoznawalność, zdobywając uznanie zarówno rodziców, jak i dzieci. Autorka zawarła w nim elementy autobiografii, a występujący w niej główni bohaterowie – Miziołek, Kaszydło i Mały Potwór, wzorowani byli na jej własnych dzieciach.

Joanna Olech sama tworzy ilustracje do swoich książek. Ponadto, jako dziennikarka specjalizująca się w literaturze dziecięcej publikuje artykuły w „Rzeczypospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” i magazynie „Nowe Książki”. Jest także współautorką podręcznika do języka polskiego dla gimnazjalistów, wydanego przez PWN oraz członkinią Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Pisarka za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Na swoim koncie posiada m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku 2005, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Od 2007 roku Olech należy do zarządu Polskiej Sekcji IBBY – międzynarodowej organizacji promującej literaturę dla dzieci i młodzieży.
Bibliografia Joanny Olech zawiera m.in. następujące pozycje:
Dynastia Miziołków;
Tadek i spółka;
Tarantula, Klops i Herkules;
Tytus w cyrku;
Pompon w rodzinie Fisiów;
Gdzie diabeł mówi… do usług!;
Mam prawo i nie zawaham się go użyć!
Ładowanie...