Xi

Gombrich Ernst H. (2 produktów)

Ernst H. Gombrich to austriacki historyk sztuki. Zasłynął m.in. jako autor książek naukowych, związanych z zagadnieniami sztuki oraz historii powszechnej. Żył w latach 1909-2001.

Na świat przyszedł w Wiedniu w zamożnej żydowskiej rodzinie, nawróconej na religię protestancką. Sam identyfikował się z judaizmem, zwłaszcza gdy w Austrii zapanował nazizm. W 1933 roku ukończył Uniwersytet Wiedeński.

Był asystentem kuratora muzealnego Ernsta Krisema, któremu pomagał w badaniach. Współpracował także ze znanym psychoanalitykiem Zygmuntem Freudem. W roku 1936 wyemigrował do Wielkiej Brytanii i podjął pracę w Instytucie W...arburga.

Po wybuchu II wojny światowej pracował w BBC, zajmując się nasłuchami niemieckich audycji radiowych i tłumaczeniem ich na język angielski. W latach 1956-1959 pracował na Uniwersytecie w Londynie, a następnie przeniósł się do Instytutu Warburga, z którym związany był do 1976 roku, kończąc karierę jako jego dyrektor.

Członkiem Akademii Brytyjskiej został w 1960 roku. Sześć lat później otrzymał Order Imperium Brytyjskiego, a w 1988 roku Order Zasługi. W roku 1972 roku uzyskał tytuł szlachecki.

Był autorem m.in. książki „O sztuce”, do dziś znanej jako jedno z najlepszych wprowadzeń do historii sztuki. Ponadto napisał m.in. „Krótką historię świata”.

Bibliografia autora:
Krótka historia świata;
Krótka historia świata dla młodszych i starszych;
O sztuce;
Pisma o sztuce i kulturze;
Sztuka i złudzenia. O psychologii przedstawienia obrazowego;
Zmysł porządku. O psychologii sztuki dekoracyjnej.

O sztuce.

(okładka twarda)

131,19 199,00 zł −34%
Wysyłka 24 godziny
26,39 39,90 zł −34%
Wysyłka 24 godziny
Ładowanie...