Xi

Centkiewicz Alina (3 produktów)

Alina Centkiewicz to polska prawniczka, podróżniczka i pisarka. Tworzyła książki beletrystyczne, podróżnicze oraz literaturę dziecięcą. Większość swoich dzieł napisała wraz z mężem Czesławem. Należą do nich takie publikacje jak „Odarpi, syn Egigwy” czy „Zaczarowana zagroda”. Żyła w latach 1907-1993.

Urodziła się w Hłuszkach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W wieku jedenastu lat przeniosła się z rodzicami do Warszawy. Jej pierwsza daleka podróż odbyła się w czasach szkolnych, kiedy wraz z ojcem odwiedziła Brazylię. Studiowała prawo we francuskim Grenoble. W 1926 roku podczas wyprawy w Alpy poznała przyszłego męż...a, Czesława Centkiewicza.

Przed wybuchem II wojny światowej pracowała jako kierownik biblioteki w Państwowym Banku Rolnym. Okupację nazistowską przeżyła m.in. jako więźniarka obozów koncentracyjnych.

W 1949 roku wraz z mężem opublikowała pierwszą powieść „Odarpi, syn Egigwy”. Para napisała wspólnie ponad dwadzieścia powieści. Jedną z ich najpopularniejszych publikacji była „Zaczarowana zagroda” z 1963 roku. Małżeństwo odbywało wspólne podróże, głównie na tereny arktyczne. W 1958 roku Centkiewicz jako pierwsza Polka zdobyła Antarktydę.

Najpopularniejsze dzieła autorki, wydane wraz z Czesławem Centkiewiczem:
Odarpi, syn Egigwy;
Zdobywcy bieguna północnego;
Na podbój Arktyki;
W lodach Eisfiordu;
Opowieści spod bieguna;
Fridtjof, co z ciebie wyrośnie?;
Zaczarowana zagroda;
Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei;
Człowiek, o którego upomniał się morze.

Zaczarowana zagroda

8,18 12,44 zł −34%
Wysyłka 24 godziny

Anaruk, chłopiec z Grenlandii

8,05 12,44 zł −35%
Wysyłka 24 godziny

Anaruk i inne opowiadania

14,45 19,90 zł −27%
Niedostępny
  • Książki dla dzieci
  • Poradniki i albumy
  • Książki naukowe i popularnonaukowe
  • Podręczniki do szkół podst. i średnich
  • Literatura piękna
  • Literatura obyczajowa, erotyczna
  • Ładowanie...