Xi

Campbell Colin T. (2 produktów)

Colin T. Campbell jest amerykańskim biochemikiem, mikrobiologiem i dietetykiem. Znany jest jako współautor książek „Niskowęglowodanowe oszustwo”, „Nowoczesne zasady odżywiania” oraz „Ukryta prawda. Rewolucyjna wiedza o żywieniu i zdrowiu”.

Urodził się w 1934 roku. Wychowywał się na farmie mlecznej. Ukończył weterynarię na Uniwersytecie Stanu Pennsylwania i Uniwersytecie Georgii oraz studia w zakresie żywienia i biochemii oraz mikrobiologii w Cornell.

Był pracownikiem naukowym na MIT oraz w Departamencie Biochemii i Żywienia na Virginia Tech. Następnie przeniósł się na Wydział Nauki o Żywieniu w Cornell. Pona...dto był starszym doradcą naukowym w American Institute for Cancer Research i członkiem rady nadzorczej Komitetu Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej.

Regularnie publikuje teksty dla pisma „Naked Food Magazine”. Jest również autorem poradników kulinarnych i żywieniowych. Wraz z Howardem Jacobsonem wydał tytuły „Ukryta prawda” i „Niskowęglowodanowe oszustwo”. Opublikował także „Nowoczesne zasady odżywiania” ze swoim synem Thomasem.

Bibliografia Colina T. Campbella:
Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie (współautor: Thomas M. Campbell II);
Ukryta prawda. Rewolucyjna wiedza o żywieniu i zdrowiu (współautor: Howard Jacobson);
Niskowęglowodanowe oszustwo (współautor: Howard Jacobson).

35,22 59,90 zł −41%
Wysyłka 24 godziny
14,64 24,90 zł −41%
Niedostępny
Ładowanie...